פרופ' פרייזר ג'ראלד Prof. Gerald M. Fraser MD,FRCP - לוגו
 
 
 
 
 
 
לתיאום פגישת ייעוץ אישית התקשרו
 
073-7819292
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

סרטן המעי הדק

 
סרטן המעי הדק, היא מחלה של התפתחות גידולים סרטניים בחלקיו העיקריים של המעי הדק: בתריסריון, ב"מעי הריק" (Jejunum) וב"מעי העקום" (Ileum).

 

סרטן המעי הדק תסמינים מוקדמים (סימפטומים)

 
התסמינים הבאים, בפני עצמם או ביחד, אינם מצביעים בהכרח על סרטן המעי הדק. עם זאת, הם בין התסמינים אשר לרוב רואים, כאשר מחלה כזו מתפתחת: צואה כהה ואפילו שחורה, כמו גם אנמיה, עשויים להיגרם כתוצאה מאיבוד דם פנימי. עשויים לשמוע גם תלונות על בחילות, הקאות, שלשול ומצד שני עצירות (אשר נגרמת עקב חסימת מעי בגלל גידול), הרגשת מיחושים שונים בבטן באזור המעי הדק (כאבים, נפיחות והתכווצויות) וכן ירידה במשקל.

 

 

סוגי סרטן המעי הדק

 
לסרטן המעי הדק ישנם ארבעה סוגי משנה, אשר מקבלים ביטוי בחלקים שונים של המעי הדק:
אדנוקרצינומה - זה הוא סוג המשנה הנפוץ ביותר והוא מתבטא בגידולים אשר מתפתחים על פני השכבה הפנימית של המעי.
סרקומה - כאן מדובר על הופעת גידולים סרטניים ב"רקמות תומכות" כמו תאי שריר.
גידול נוירואנדוקריני - הופעת גידולים סרטניים, בתאי ייצור הורמונים.
לימפומה - מצב שבו מתפתחים גידולים סרטניים במערכת הלימפה של המעי.

 

שלבי התפתחות

 
התפתחות סרטן מסוג זה, עוברת דרך ארבעה שלבים אופייניים. בשלב הראשון, המחלה מתבטאת בפנים המעי בלבד. בשלב השני, ישנה התפשטות של המחלה לדופן שריר המעי הדק. בשלב השלישי, מגמה זו ממשיכה ומנגעת את המעי בכול שכבותיו. בשלב הרביעי והאחרון, המחלה עשויה להתפשט לאזורים נוספים בגוף.

 

גורמי סיכון

 
סרטן המעי הדק הוא סוג נדיר יחסית של סרטן ולא ידוע כיום בדיוק מה גורם לו. מה שידוע בוודאות, הוא שמחלות מעי מסוימות מגבירות את הסיכון לחלות בסרטן המעי הדק. למשל מחלת קרוהן או סרטן הרקטום.

 

תהליך אבחון סרטן המעי הדק

 
אין בדיקה אחת, אשר מאפשרת באופן פשוט וחד משמעי לזהות סרטן במעי הדק ומשתמשים לשם כך בשילוב של בדיקות שונות. סוג פשוט ומהיר, הן בדיקות של דגימות דם ושל דגימת צואה. סריקות ממוחשבות של הגוף מסוג CT ו-MRI, מספקות מידע חשוב נוסף. כך גם צילום רנטגן, לאחר שתיית בריום. שיטה חשובה נוספת לאבחון, היא בדיקה אנדוסקופית, בה מחדירים צינור גמיש למערכת העיכול, בכדי לצפות במצבו ישירות או בכדי לקחת דגימות רקמה.

במקרה של חשד לסרטן המעי הדק, יש שתי ואריאציות שימושיות לאנדוסקופיה. האחת, היא בבדיקת קולונוסקופיה - דרך החלחולת לשם בדיקת ה-Ileum. השנייה, היא בבדיקת גסטרוסקופיה - דרך הפה לשם בדיקת התריסריון וה-Jejunum. עוד אפשרות, מעט יוצאת דופן, היא שימוש בקפסולה אנדוסקופית. בשיטה זו, הנבדק בולע קפסולה זעירה, אשר תעבור באופן טבעי לאורך כל מערכת העיכול (וגם תצא באותו "אופן טבעי"). הקפסולה כוללת אמצעי תאורה, מצלמה אשר מצלמת באופן קבוע כול פרק זמן נתון ומשדר אלחוטי שמשדר החוצה את התמונות. עבור הנבדק, מדובר בתהליך קל, לא מכאיב וכזה שאינו דורש הרדמה. למעשה, הוא יכול להמשיך בפעילויות היום יום הרגילות שלו במהלך הבדיקה. המידע מהמצלמה, נקלט ונשמר במכשיר מיוחד שהנבדק נושא עליו חיצונית.

 

הטיפול

 
הטיפול בסוג סרטן זה, יכול להתבצע בכמה דרכים. ניתן להסיר את הגידולים באופן ישיר, באמצעות ניתוח. במידת הצורך, מוסרים באופן כזה חלקים שלמים של המעי, אשר נגועים בצורה נרחבת. ניתוח הוא גישת הטיפול הנפוצה ביותר, אך לא היחידה. גישה נוספת, היא ניסיון לפגוע בתאים הסרטניים באמצעות תרופות כימיות או (פחות נפוץ) בשיטות של הקרנה. גישה נוספת ושונה, היא תמיכה במערכת החיסון הטבעית, באמצעות נוגדנים שיוצרו בעזרת הנדסה גנטית.

 

רופאים מומחים לסרטן המעי הדק

 
סרטן המעי הוא מסוגי הסרטן הכי נפוצים, ולכן במידה וקיים חשד לקיומו עקב חלק מהתסמינים הנ"ל, חשוב ללכת לאיש מקצוע, גסטרואנטרולוג מומחה שיבצע את הבדיקות המתאימות בצורה המקצועית ביותר כדי לאפשר מניעה של התפתחות המחלה. לפרטים נוסף השאירו פרטים בתחתית העמוד או בדף "צור קשר" או חייגו.
 
 
 
 
 
 
 
 
קבלו את שירותי הרפואה המתקדמים ביותר
 
 
 
*
 
 
 
*
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
* לא נשתמש או נעביר את המידע האישי שלך