פרופ' פרייזר ג'ראלד Prof. Gerald M. Fraser MD,FRCP - לוגו
 
 
 
 
 
 
לתיאום פגישת ייעוץ אישית התקשרו
 
073-7819292
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

סרטן המעי הגס

 
סרטן המעי הגס הוא סוג נפוץ מאוד של מחלת הסרטן. לשם הפרופורציה, נציין כי הוא סוג הסרטן הבולט ביותר בישראל, אחרי סרטן השד. המונח עצמו, מתייחס למעשה למקרי סרטן גם במעי הגס וגם בחלחולת או בתוספתן. סרטן המעי הגס מתבטא בפוליפים שגדלים בהדרגה במעי ועשויים לבסוף להפוך לסרטניים. כמו כן, סרטן זה עלול להתפשט גם לכבד. גילוי מוקדם וכריתה של פוליפים אלה, הוא הטיפול העיקרי אשר מונע את נזקי המחלה.
 

 

סרטן המעי הגס תסמינים מוקדמים

 
בין התסמינים הבולטים של סרטן המעי הגס, נמצאות התופעות הבאות: דם בצואה ואנמיה, שלשול או עצירות (כתופעה מתמשכת), כאבי בטן מתמשכים וכן ירידה לא מובנת במשקל. חשוב לציין, שתופעות אלה לא מעידות בהכרח על סרטן ולא כולן מופיעות בהכרח ביחד במקרה של סרטן. עם זאת, כאשר הן מופיעות, חשוב לגשת לרופא.
 

 

תהליך אבחון סרטן המעי הגס

 
בסרטן המעי הגס ישנה חשיבות גדולה מאוד ותועלת גדולה במיוחד, לגילוי מוקדם. ככול שמזהים את המצב בשלב מוקדם, כך קל יותר לטפל בו והסיכוי להצלחת הטיפול גובר. הבדיקה הבסיסית לשם כך, היא בדיקת דם סמוי בצואה. במידה ונתגלה כך דימום, תהיה לרוב הפניה לבדיקה מעמיקה יותר - בדיקת קולונוסקופיה.

זו עשויה להיות קולונוסקופיה רגילה (בהחדרת צינור גמיש עם מצלמה) או "וירטואלית" (סריקה בלתי פולשנית). ישנה גם אפשרות שעדיין בפיתוח, של קולונוסקופיה באמצעות בליעת קפסולה עם מצלמה. לכול אחת מהשיטות יש יתרונות וחסרונות שונים ולכן, הן לעתים משולבות. הקולונוסקופיה הרגילה היא השיטה הבולטת ביותר, מאחר שהיא גם מאפשרת לקחת דגימות של רקמות לשם בדיקת מעבדה ולבצע פעולות שונות במעי, בזמן אמת.
 

 

גורמי סיכון

 
הסיכון של מחלה בסוג סרטן זה, גובר עם הגיל. למעשה, רוב המקרים של סרטן המעי הגס מאובחנים מעל לגיל 65. עוד מקור סיכון בולט, הוא מקרים דומים במשפחה, אצל קרובי משפחה מדרגה ראשונה. מחלות מעי דלקתיות אחרות או גילוי קודם של גידול שפיר או פוליפ, נחשבים גם הם לגורמי סיכון. כך גם דיאטה דלה בסיבים תזונתיים, בפירות ובירקות ועתירת שומן. מסוכנים גם עישון, צריכת יתר של אלכוהול והשמנת יתר. כמו כן, נמצא כמשפיע גם מיעוט בפעילות גופנית, כולל ריבוי ישיבה לאורך היום.
 

 

גילוי מוקדם של סרטן המעי הגס

 
ישנן כמה המלצות מקובלות, לשם מניעה וגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס. לצורך מניעת המחלה חשוב לעבור קולונוסקופיה בגיל 50 לאנשים בסיכון רגיל. בהמשך מומלץ לחזור על הבדיקה פעם ב-10 שנים במידה שהבדיקה תקינה. לאנשים עם גורם סיכון כלשהו יש צורך לקבוע גיל שבו מתחילים להיבדק ולהיות במעקב אחרי הטווח בין בדיקות.

המלצתו של רופא גסטרואנטרולוג תהיה בהתאם לסיכון ועשויה להשתנות מאדם לאדם. מומלץ גם לבצע אחת לשנה בדיקת דם סמוי בצואה. לבדיקה זו אין משמעות מניעתית אלא גילוי של תהליך מתקדם. קיימות בדיקות נוספות שניתן לבצע כגון קולונוסקופיה וירטואלית ואנדוסקופיה בעזרת קפסולה אבל ממליצים עליהן בנסיבות מיוחדות. יש לציין שרק קולונוסקופיה רגילה מאפשרת טיפול בממצאים.
 

 

הטיפול

 
במסגרת קולונוסקופיה רגילה, ככול שמתגלים פוליפים שפירים, ניתן להסיר אותם מיידית. מעבר לכך, ישנם ניתוחים שבהם ניתן להסיר גם חלקים שלמים של המעי אשר נגועים במחלה. לעתים מבוצעים גם טיפולים כימיים או שימוש ב"תרופות ביולוגיות".
 

 

במבט לעתיד

 
טיפולים אלה עשויים להציל חיים, אך הם אינם מרפאים את סרטן המעי הגס, במובן של מניעת הופעה חוזרת של גידולים. לשם מניעה, מומלץ תמיד לקחת בחשבון את גורמי הסיכון הכלליים שפירטנו לסרטן המעי הגס. בהתאם לכך, כדאי להקפיד על כמה דברים, אשר ישפרו את מצב הבריאותי גם ביחס לסיכוני מחלה נוספים: לאכול מזונות איכותיים, עשירים בסיבים תזונתיים ודלים בשומן, כולל פירות וירקות. לבצע פעילות גופנית באופן קבוע ולצמצם סטאטיות גופנית (בעיקר ישיבה). כמו כן, מומלץ לשמור על רמות תקינות של סידן וויטמין D.

 

רופאים מומחים לסרטן המעי הגס

 
סרטן המעי הוא מסוגי הסרטן הכי נפוצים, ולכן במידה וקיים חשד לקיומו עקב חלק מהתסמינים הנ"ל, חשוב ללכת לאיש מקצוע, גסטרואנטרולוג מומחה שיבצע את הבדיקות המתאימות בצורה המקצועית ביותר כדי לאפשר מניעה של התפתחות המחלה. לפרטים נוסף השאירו פרטים בתחתית העמוד או בדף "צור קשר" או חייגו.

 
 

על גילוי מוקדם של סרטן המעי הגס – הגידול הנפוץ ביותר במערכת העיכול.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
קבלו את שירותי הרפואה המתקדמים ביותר
 
 
 
*
 
 
 
*
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
* לא נשתמש או נעביר את המידע האישי שלך