לתיאום פגישת ייעוץ אישית התקשרו
 
072-2593676
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מידע מקצועי

 

גסטרואנטרולוגיה

 
גסטרואנטרולוגיה
 
הפרעות במערכת העיכול נפוצות מאוד, וכתוצאה מכך הביקוש לשירותי גסטרואנטרולוגיה גבוה. בנוסף לכך, מניעת סרטן במערכת העיכול, במיוחד סרטן המעי הגס, הפכה לנושא מרכזי, ולכן מומלץ שגם אנשים בריאים יעברו בדיקה. כלי האבחון החשוב ביותר שגסטרואנטרולוגים משתמשים בו הוא אנדוסקופיה. לאנדוסקופיה יש גם אופציה טיפולית, למשל הסרת פוליפים.
 

 

מערכת העיכול

 
מערכת העיכול
 
התפקיד של מערכת העיכול הוא לעכל ולספוג מזון, על-מנת ששאר הגוף יתפקד באופן תקין. האיברים במערכת העיכול נמצאים בעיקר מתחת לסרעפת, המחלקת את החזה מהבטן. רוב הסימפטומים הנובעים ממערכת העיכול מתרחשים בבטן. למרות זאת, הוושט עובר דרך החזה כדי לחבר את הלוע (גרון) לקיבה, כך שעלולים להופיע גם תסמינים בחזה כגון צרבת.
 

 

איברים של מערכת העיכול

 
איברים של מערכת העיכול
 
האיברים במערכת העיכול מחולקים לשני סוגים: חלולים ומוצקים. האיברים החלולים מעבירים את המזון מהפה אל הרקטום, שבסוף דרכי העיכול, ובדרך המזון מפורק לרכיבים שנספגים לתוך הגוף. איברים אלה כוללים את הוושט, הקיבה, המעי הדק והמעי הגס. האיברים האחרים הם איברים מוצקים, המספקים הפרשות המסייעות לעיכול או משתתפים בתהליכי חילוף חומרים. דוגמאות לאיברים אלה הן הלבלב והכבד, יחד עם מערכת ההמרה. כל אחד מהאיברים עשוי להיות מעורב במחלות הקשורות לאיבר הספציפי, אך בחלק מהמחלות עלולים להיות מעורבים מספר איברים באותו הזמן.
 
מערכת העיכול מורכבת מאוד ומכילה איברים רבים. לכן, על-מנת לאפשר את עיכול המזון וספיגה של חומרים מזינים, וכדי לוודא שאיברים אלה עובדים יחד בהרמוניה, נחוצה מערכת נוירולוגית והורמונלית מורכבת מאוד. יחד עם זאת, ישנם דברים רבים שיכולים להשתבש.
 

 

תסמינים אופייניים למחלות במערכת העיכול

 
תסמינים אופייניים למחלות במערכת העיכול
 
מחלות במערכת העיכול גורמות לסימפטומים נפוצים, כגון: כאבי בטן, שלשול, עצירות, צרבת, בחילה, הקאות, דימום רקטלי, ירידה במשקל ומחסור בברזל או בוויטמינים. ישנם גורמים נוספים שעשויים לתרום להתפתחותם של סימפטומים, למשל זיהומים, תרופות וגנטיקה. למרות זאת, לעיתים קרובות הגורמים להתפתחות המחלות אינם ידועים.
 

 

מחלות בדרכי העיכול

 
אבחון
 
ישנם מספר סוגים של מחלות שיכולות להתפתח במערכת העיכול. הן עשויות להיות חריפות, כגון גסטרואנטריטיס, שחולפות ללא טיפול או טיפול לטווח קצר. לעומת זאת, מחלות כרוניות, שעבורן אין אפשרות של ריפוי, דורשות טיפול ומעקב ממושך. דוגמאות למחלות כרוניות הן מחלת קוליטיס כיבית וקרוהן.
 

מנגנונים של מחלה

 
המנגנונים העיקריים של מחלות דרכי העיכול כוללים זיהומים, דלקת שלא נגרמת על-ידי זיהום, הפרעות מוטוריות של דרכי העיכול (המאופיינות בפגיעה בהעברת תוכן המעי לאורכה) וגידולים שפירים וממאירים.
 

ושט

 
המחלה השכיחה ביותר של הוושט היא ריפלוקס הגורם לצרבת, וזו בדרך כלל נגרמת כתוצאה מחומצה מהקיבה שחוזרת למעלה. התחושה שאוכל נתקע בעת בליעה נגרמת מהפרעות מוטוריות של הוושט, אך יש לשים לב שאותם תסמינים יכולים להיגרם גם על-ידי סרטן הוושט. לכן, בירור במקרה כזה הוא בדרך כלל דחוף.
 

בטן

 
דלקת בקיבה היא עניין נפוץ שיכול להיגרם מסיבות רבות, כגון: הליקובקטר פילורי, אלכוהול ותרופות אנטי דלקתיות כמו אספירין ואיבופרופן (נורופן, אדוויל). הדלקת עלולה להיות חמורה ולגרום לכיבים. ניתן לראות בעיות דומות בחלק הראשון של המעי הדק בשם תריסריון. סרטן הקיבה נפוץ למדי, במיוחד במזרח הרחוק, אך במדינות המערביות, המחלה נעשית פחות שכיחה – שכן פחות אנשים נושאים הליקובקטר, שמגביר הסיכון לסרטן הקיבה.

התסמינים כוללים כאבי בטן שלפעמים מקרינים לגב, אובדן תיאבון וירידה במשקל, בחילות והקאות שלעיתים מלוות בדימום.
 

מעי דק

 
המעי הדק, שאורכו 5 מטרים, הוא החלק החשוב ביותר לעיכול ולספיגת המזון. מחלת הצליאק נגרמת בעקבות רגישות לגלוטן, שגורם לתגובה במערכת הפוגעת ברירית המעי הדק, כך שרכיבי מזון לא נספגים כראוי. מחלת קרוהן היא דלקת כרונית שבדרך כלל משפיעה על סוף המעי הדק.

בעיות בתפקוד המוטורי של המעי הדק נפוצות מאוד, ובדרך כלל נגרמים כתוצאה מכך מקרים של תסמונת מעי רגיז. מעניין שסרטן המעי הדק הוא תופעה נדירה, והתסמינים כוללים כאבי בטן, ירידה במשקל, התנפחות הבטן, שלשולים וחסרים תזונתיים.
 

כַּרכֶּשֶׁת (מעי הגס)

 
ישנן מחלות רבות במעי הגס, ייתכן שבגלל מספרם העצום של החיידקים בחלל. זיהומים כגון דיזנטריה נפוצים במיוחד במדינות שבהן ההיגיינה ירודה. לעיתים, טיפול באנטיביוטיקה מאפשר לחיידק לגדול (בדרך כלל שלא נמצאים במעי הגס), ואחר כך מתפתחת דלקת קשה.

קוליטיס כיבית היא מחלה דלקתית כרונית של המעי הגס, כמו כן, מחלת קרוהן גם גורמת לדלקת במעי הגס. מחלות אלה תוקפות אנשים וילדים צעירים, וטיפול מתאים יכול לשפר באופן משמעותי את איכות החיים.

סרטן המעי הגס הוא הסרטן השני או השלישי הנפוץ ביותר, מתוך כל סוגי הסרטן, בהתאם למדינה בה אנו חיים. סיכון לחלות בסרטן המעי גס עולה עם הגיל, במיוחד לאחר גיל 50, אבל לאחרונה נצפתה עלייה גם בגיל צעיר יותר. ניתן למנוע זאת באמצעות ביצוע קולונוסקופיה להסרת פוליפים, שיכולים להתפתח לסרטן. כמו כן, ניתן לבצע בדיקת דם בצואה. מומלץ שכל אדם מעל גיל 50 יבצע קולונוסקופיה. במידה שישנו קרוב משפחה שיש לו פוליפים או סרטן, יש להתאים את הגיל לתחילת מעקב קולונוסקופיה בהתאם לסיכון. התסמינים של סרטן מעי הגס כוללים דם בצואה, שלשולים, עצירות, כאבי בטן ואנמיה.
 

לבלב

 
דלקת בלבלב יכולה להיות אקוטית או כרונית. כאב, צהבת וירידה במשקל הם הסימפטומים העיקרים, אך במידה שישנה פגיעה קשה בתפקוד הלבלב, ייתכן שהמטופל יסבול גם מירידה במשקל בצואה שומנית. דלקת לבלב חריפה יכולה להיות מחלה קשה מאוד, ושימוש באלכוהול הוא אחד הגורמים השכיחים. סרטן הלבלב הוא סרטן קטלני, ולמרבה הצער הופך להיות נפוץ יותר.
 

כבד

 
הכבד הוא האיבר החשוב ביותר שאחראי על חילוף החומרים. הכבד מקבל את כל מרכיבי המזון שנספגו ממערכת העיכול, אחראי על רמות הסוכר בדם ומייצר את החלבון החשוב ביותר הנקרא אלבומין. הכבד גם מפריש מיצי מרה החשובים לספיגת שומן. רוב התרופות עוברות מטבוליזם ומתפרקות בכבד.

הכבד יכול להיות מעורב במחלות המשפיעות על מערכות איברים מרובים, אך יש גם מחלות מאוד ספציפיות לכבד, כגון: זיהומים מווירוסים, דלקת על רקע אימונית, מחלות מטבוליות ועוד.