פרופ' פרייזר ג'ראלד Prof. Gerald M. Fraser MD,FRCP - לוגו
 
 
 
 
 
 
לתיאום פגישת ייעוץ אישית התקשרו
 
073-7819292
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מחלות מעי דלקתיות

 
 

אבחון וטיפול במחלות דרכי העיכול

 
אבחון
 
 

מחלות מעי דלקתיות

 
 
קוליטיס כיבית ומחלת קרוהן הן מחלות דלקתיות חשובות במעי. הגורם אינו ידוע ואין אפשרות לריפוי, כך שהחולים זקוקים לטיפול ארוך טווח. היום הטיפול במחלות אלה מסובך, ולכן יש גסטרואנטרולוגים המתמחים בטיפול במחלות מעי דלקתיות.
 

אֶפִּידֶמִיוֹלוֹגִיָה

 
מחלת קרוהן וקוליטיס כיבית נפוצות בילדים ואנשים צעירים. רק 15% מהמקרים שאובחנו מאובחנים לפעם הראשונה מעל גיל 60. בעשרות השנים האחרונות, חלה מדי שנה עלייה חדה במספר המקרים החדשים המאובחנים במדינות המערביות. ייתכן שזוהי תוצאה של שינויים בסגנון החיים ודיאטות שונות שחלו בתקופה זו. גורמים המגבירים את הסיכון לחלות במחלות אלו הם בדרך כלל רמת חיים גבוהה, קרוב משפחה החולה במחלה, עישון (למחלת קרוהן), הפסקת עישון (לקוליטיס כיבית) ושימוש בתרופות נוגדות דלקת כמו איבופרופן.
 

הבדלים בין קוליטיס כיבית למחלת קרוהן

 
קוליטיס כיבית היא מחלה המתרחשת רק במעי הגס, ולא במעי הדק, בעוד שמחלת קרוהן יכולה להתרחש בכל חלק של מערכת העיכול. מחלת קרוהן מתרחשת במעי הדק והגס יחד ב-50% מהמקרים, במעי הדק בלבד ב-30% ובמעי הגס בלבד ב-20%.

מחלת קרוהן גורמת לדלקת בכל שכבות דופן המעי, וקוליטיס כיבית גורמת לדלקת רק בשכבה הפנימית ביותר. לכן, במחלת קרוהן הסימפטומים והסיבוכים בדרך כלל יותר קשים.
 

סימפטומים

 
הסימפטומים הם כאבי בטן, שלשולים (שלעיתים מלווים בדם ובריר), חום, חוסר תיאבון, ירידה במשקל, חוסר אנרגיה ועייפות. דימום רקטלי יותר אופייני לקוליטיס כיבית מאשר לקרוהן. שילוב התסמינים וחומרתם יקבעו איזו משתי המחלות רלוונטית למקרה הספציפי.

ברוב המקרים מחלת קרוהן גורמת לדלקת במעי הדק, ולכן נוצרות בעיות תזונתיות. מכיוון שכל שכבות המעי מעורבות במחלת קרוהן, ישנם יותר סיבוכים כגון פיסטולות שהן מעברים לא תקינים בין איברים או מורסות בטניות. מערכות אחרות של הגוף עשויות להיות מעורבות, ובמיוחד דלקת מפרקים, עיניים ועור. גם הכבד והכליות יכולים להיות מושפעים.
 

אבחון מחלות מעי דלקתיות

 
אין בדיקה אחת שגסטרואנטרולוגים משתמשים בה, על-מנת לאבחן מחלת מעי דלקתית. האבחון מתקבל באמצעות יצירת תמונה, כתוצאה מהבדיקות השונות ומהמידע אודות המטופל. הסימפטומים, ההיסטוריה המשפחתית, ההיסטוריה של העישון ושימוש בתרופות – לפי נתונים חשובים אלה מתקבלת ההחלטה אלו בדיקות לבצע. חלקים אחרים של הפאזל כוללים: מידע מבדיקות דם, קולונוסקופיה וגסטרוסקופיה, הדמיה באמצעות CT או MRI והדמיה של המעי הדק באמצעות קפסולת הווידאו. ברוב המקרים, האבחנה תיעשה באמצעות אחת מהשיטות הללו.
 

טיפול

 
לא קיימת תרופה למחלות מעי דלקתיות. מטרת הטיפול היא להשיג הפוגה מלאה, כשמדובר בחולים עם מחלה פעילה, ולשמור על הפוגה כשהמחלה שקטה. המטרה העיקרית היא לשמור על איכות החיים הטובה ביותר.

הטיפול במחלת מעי דלקתית קיבל תנופה ב-15 השנים האחרונות, לאחר תקופה ארוכה בה היו מעט מאוד אפשרויות. בדרך כלל התרופות מספקות את עמוד התווך לטיפול, אך כשיש סיבוכים או חוסר תגובה לאותן תרופות, ייתכן שיהיה צורך בניתוח. רוב התרופות עוזרות לצמצם את הפעילות של המערכת החיסונית, מאחר שמדובר בגירוי יתר באזורים של הדלקת. מצד שני, ייתכן ודבר זה יגביר את הסיכון לזיהום. לכן, חשוב מאוד להשתמש בתרופות אלו בזהירות, כדי להשיג את התועלת המרבית, יחד עם תופעות לוואי מינימליות. יצוין כי אין תרופה אידיאלית, ולא כל התרופות עובדות תמיד.

ישנן גישות שונות לטיפול במחלת קרוהן. רוב הגסטרואנטרולוגים מתחילים עם התרופות החלשות המתאימות למקרה הספציפי, ומגבירים את מינון התרופות במידה שישנה תגובה לא טובה. לעתים רחוקות משתמשים בגישה ההפוכה, בה המטופלים מקבלים קודם את התרופות החזקות, כדי להשיג הפוגה במחלה, ולאחר מכן מפחיתים את עוצמת הטיפול כאשר ההפוגה מושגת.

תרופות שנמצאות בשימוש לעיתים קרובות כוללות: 5-aminosalicylic acid , Asacol, Rafassal) (Pentasa, תרופות לדיכוי המערכת החיסונית אימורן, פורינטול, מטוטרסאט ותרופות ביולוגיות הניתנות בהזרקה או בעירוי (Humira, Remicade, Entyvio).

לא תמיד המטופלים מקבלים מענה מלא מהתרופות הקונבנציונליות, ולכן ישנן שיטות אחרות שיעילותן לא מבוססת על ראיות מדעיות טובות. השיטות המבטיחות יותר כוללות פרוביוטיקה וכורכומין. שיטות אחרות כמו חלב נאקות ודיאטות חריפות ומשונות טרם הוכחו כיעילות.
 

טיפול נוסף

 
כיום, טיפול במחלת מעי דלקתית צריך להיות מנוהל על-ידי צוות של מומחים בעל ידע בתחום. תזונה היא אחד מהגורמים החשובים, ולכן דיאטנית שהיא גם מומחית במחלות מעי דלקתיות, חיונית להמשך הטיפול. ישנם חולים רבים שאובחנו במחלת מעי דלקתית, ולאחר מכן סובלים מבעיות פסיכולוגיות כגון: קושי בקבלת האבחון והעובדה שאין למחלה זו תרופה, חרדה ודיכאון שתואמים לנטילת תרופות, שבחלקן יש תופעות לוואי משמעותיות. לכן, חשוב מאוד שפסיכולוג יהיה חלק מהצוות.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
קבלו את שירותי הרפואה המתקדמים ביותר
 
 
 
*
 
 
 
*
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
* לא נשתמש או נעביר את המידע האישי שלך