פרופ' פרייזר ג'ראלד Prof. Gerald M. Fraser MD,FRCP - לוגו
 
 
 
 
 
 
לתיאום פגישת ייעוץ אישית התקשרו
 
073-7819292
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

בדיקת קולונוסקופיה

 
מחלות מעי דלקתיות
 
בדיקת קולונוסקופיה מתבצעת בטכניקה נפוצה מאוד, לבדיקת מצב מערכת העיכול התחתונה.
הנה כמה נקודות מפתח לגביה:

 

הכנה לבדיקת קולונוסקופיה

 
ההכנה לבדיקה מסוג זה עשויה להשתנות בהתאם לשיקולים שונים. ככלל, היא תדרוש ריקון יסודי של תכולת המעי הגס, בכדי שדפנותיו תהיינה גלויות לגמרי. למצב זה ניתן להגיע באמצעות הנחיות תזונה מיוחדות לשלושת הימים שלקראת הבדיקה וצום של נוזלים בלבד, בעשרים השעות שלפני הבדיקה. כמו כן, נלקח לפני הבדיקה חומר משלשל בצורת כדור או בשתייה ולעתים מבוצע חוקן. ישנם עוד היבטים של ההיערכות לבדיקה אותם הרופא יסביר לנבדק מראש. חשוב מאוד להקפיד עליהם, בכדי להבטיח שהבדיקה תתבצע בהצלחה מרבית.


 

הבדיקה עצמה

 
 
בדיקת קולונוסקופיה מתבצעת על ידי גסטרואנטרולוג. היא מתחילה בעירוי של תרופת הרגעה (לא נדרשת הרדמה מלאה). בהמשך מוחדר צינור מיוחד עם מצלמה ותאורה (קולונוסקופ) לאורך המעי הגס ואז המעי הדק. הנבדק משתחרר בתוך כשעה (בדרך כלל) אחרי הבדיקה. הבדיקה עצמה נמשכת לרוב כחצי שעה, במידה ולא נמצאים במהלכה דברים שמעכבים את התהליך. בדיקה זו איננה כואבת, אך היא מלווה באי נוחות מסוימת. היא כרוכה בתופעות לוואי מעטות יחסית - ייתכן דימום קל, בין השאר בעקבות כריתת פוליפ. השפעת ההרדמה המקומית עשויה להתבטא בטשטוש מסוים גם בשעות שלאחר סיום בדיקת הקולנוסקופיה. לכן על המטופל להיות בהשגחה קצרה, עד שישוחרר על ידי הרופא. לאחר מכן, הוא אמור שלא לבצע פעולות כמו נהיגה.
 

 

יכולות נוספות

 
טכניקת בדיקת קולונוסקופיה איננה רק אמצעי לקבל מידע על מצב המעי. היא מאפשרת גם לבצע פעולות שונות, בהתאם למה שהרופא מגלה במהלך הבדיקה. ניתן למשל לבצע ביופסיה - לקיחת דגימה מהמעי, בכדי לבדוק אותה לאחר מכן במעבדה. כמו כן, ניתן לבצע כריתת פוליפ. שתי הפעולות הללו, מתבצעות באמצעות אותו צינור שכבר הוחדר, אשר דרכו מועבר מכשור מתאים.
 
 
 
 
 
 
 
 
קבלו את שירותי הרפואה המתקדמים ביותר
 
 
 
*
 
 
 
*
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
* לא נשתמש או נעביר את המידע האישי שלך