פרופ' פרייזר ג'ראלד Prof. Gerald M. Fraser MD,FRCP - לוגו
 
 
 
 
 
 
לתיאום פגישת ייעוץ אישית התקשרו
 
073-7819292
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

בדיקת גסטרוסקופיה

 

מה זה בדיקת גסטרו?

 
בדיקת גסטרוסקופיה היא תהליך רפואי נפוץ מאוד, של בדיקה או טיפול (או גם וגם) במערכת העיכול העליונה. באופן ספציפי, מדובר על הוושט, הקיבה והתריסריון. הדבר עשוי להידרש כתוצאה ממגוון רחב של סיבות, דוגמת תלונות על הקאות או כאבי בטן, אשר יש לברר את מקורן. טכניקת הגסטרוסקופיה מאפשרת גם ביצוע פעולות שונות תוך כדי הבדיקה, כולל ביופסיה, הרחבת היצרות וושט, עצירת דימומים או הוצאת גופים זרים.
 
 

יתרונות

 
בדיקה מסוג זה, מספקת לרופא אפשרות לצפות ישירות במצב מערכת העיכול העליונה ובאיכות גראפית גבוהה. זו איכות יותר גבוהה למשל, מזו של צילום רנטגן. הצפייה הישירה היא אמצעי אבחון חשוב ביותר, שבדיקות עקיפות שונות (דוגמת בדיקות דם) לא בהכרח (אם בכלל) מסוגלות להחליף. כמו כן, האפשרות לבצע פעולות תוך כדי הבדיקה, מאפשרת להגיב מייד ביחס למה שמוצאים בשטח. כך חוסכים זמן וכמובן, חוסכים צורך בתהליך נוסף ונפרד למטרות טיפול.

 

הכנה לבדיקת גסטרוסקופיה

 
בהתאם לפרמטרים אישיים שונים, כמו תרופות שלוקחים ואופי העניין הבריאותי שנבדק, עשויות להיות הנחיות שונות לאנשים שונים. הנבדק מתבקש להיות בצום של שמונה שעות לפני בדיקת גסטרוסקופיה. ההנחיות לכך עשויות להשתנות מעט, כאשר הנחיה אופיינית היא צום ללא מזון וחלב ובשלוש השעות האחרונות, גם ללא משקה מכול סוג שהוא. חשוב להקפיד על ביצוע הנחיות אלה בתשומת לב, מאחר שהן עשויות להשפיע מאוד על הצלחת הבדיקה.
 

 

הבדיקה עצמה

 
בדיקת גסטרוסקופיה מתבצעת בהרדמה מקומית בעזרת חומר הרגעה שניתן לווריד ולעתים גם תרסיס הרדמה אשר מותז לגרון. צורת הרדמה זו גורמת פעמים רבות לשינה תוך כדי הבדיקה או לכול הפחות למצב טשטוש של המטופל. לאחר מכן מוחדר דרך הפה גסטרוסקופ - מתקן מיוחד מבוסס צינור גמיש, בעל אמצעים אופטיים כולל תאורה, אשר מאפשרים לרופא לצפות ביעד הבדיקה. החדרת צינור זה אינה מפריעה לנשימה הטבעית של הנבדק והוא ממשיך לנשום כרגיל. עשוי להידרש ניפוח מסוים של האיברים שדרכם מועבר הצינור עם אוויר, במטרה להקל על תנועת הצינור. במקרה כזה, הנבדק יחוש באי נוחות מסוימת. בכול מקרה, בדיקת גסטרוסקופיה אינה כואבת. כול התהליך מתבצע תוך כדי ניטור פרמטרים גופניים שונים של הנבדק. בסך הכול, מדובר בתהליך מהיר למדי - הבדיקה עצמה נמשכת כרבע שעה ושלב ההתאוששות שלאחריה כחצי שעה. כתוצאה מהשפעת אמצעי הרגיעה המשפיעים זמן מה גם אחרי הבדיקה, אסור לנהוג אחריה.
 

 

בדיקת גסטרוסקופיה - סיכונים ותופעות לוואי

 
 
לבדיקת גסטרוסקופיה קיימים סיכונים מעטים יחסית. אלה בעיקר סיכונים מסוימים של דימום (תוך כדי ביופסיה או בכלל), של היווצרות קרע באברים הנבדקים או של זיהום. בהקשר לזיהום האפשרי, נציין כי המכשיר מנוקה באופן יסודי בין הבדיקות שעושים איתו לאנשים שונים. גם תופעות הלוואי של בדיקת גסטרוסקופיה הן לרוב שוליות, דוגמת מעט כאבי גרון ובטן למשך כמה ימים.
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
קבלו את שירותי הרפואה המתקדמים ביותר
 
 
 
*
 
 
 
*
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
* לא נשתמש או נעביר את המידע האישי שלך