פרופ' פרייזר ג'ראלד Prof. Gerald M. Fraser MD,FRCP - לוגו
 
 
 
 
 
 
לתיאום פגישת ייעוץ אישית התקשרו
 
073-7819292
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

בדיקה אנדוסקופית

 

אנדוסקופיה של מערכת העיכול

 
מחלות מעי דלקתיות
 

מה זה אנדוסקופיה?

 
 
גסטרואנטרולוגים הם מומחים בביצוע בדיקות אנדוסקופיות בעזרת צינורות גמישים, שבקצה שלהם יש מצלמה המעבירה תמונה למסך. הבדיקות האנדוסקופיות הנפוצות ביותר הן בדיקת גסטרוסקופיה ובדיקת קולונוסקופיה. בגסטרוסקופיה בודקים את הוושט, הקיבה והחלק הראשון של המעי הדק. בקולונוסקופיה בודקים את המעי הגס וסוף המעי הדק. בבדיקות אנדוסקופיות נוספות מתאפשרת בדיקה של כל המעי הדק ודרכי המרה. בנוסף ישנה קפסולה מיוחדת, שכוללת בתוכה מצלמה והיא משדרת סרט למקליט. בולעים את הקפסולה והיא מצלמת את כל אורך המעי הדק.
 

למה לבצע בדיקות אנדוסקופיות?

 
בדיקות אנדוסקופיות אינן מתבצעות רק לצורך אבחון, אלא גם מאפשרות התערבות טיפולית. דבר זה מספק ממד נוסף בהשוואה לשיטות הדמיה אחרות. אפשרויות הטיפול כוללות הסרת פוליפים, ותהליך זה חשוב למניעת סרטן במעי הגס או הסרת אבנים מדרכי המרה. ניתן לקחת ביופסיות, הנשלחות לבדיקת המעבדה לפתולוגיה, כך שניתן לזהות דלקת, גידולים ועוד. דגימות ממעבדת פתולוגיה הן חלק חשוב נוסף בפאזל שגסטרואנטרולוג מנסה לבנות.
 
בדיקות הדמיה נוספות ניתנות על-ידי מחלקות הדמיה לצורך אבחון, וגסטרואנטרולוגים מפנים את המטופלים למחלקות אלו לעיתים קרובות. דוגמאות של בדיקות אלה הן אולטרה-סאונד, CT ו-MRI סוג הבדיקה והפרוטוקול משתנים בהתאם לסימפטומים של המטופל.
 
במרבית המקרים, ניתן לקבל תשובות הנוגעות לאופי הבעיה הרפואית מהבדיקות שצוינו. למרות זאת, כשאין עדיין אבחנה מאותן בדיקות, יהיה צורך לבצע בדיקות נוספות, כגון: בדיקות נשיפה, בדיקות להפרעות מוטוריות של המעי, אולטרה-סאונד אנדוסקופי ועוד.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
קבלו את שירותי הרפואה המתקדמים ביותר
 
 
 
*
 
 
 
*
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
* לא נשתמש או נעביר את המידע האישי שלך